Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach
ul. Okrzei 3, tel.: (32) 285 28 24NASI PARTNERZY
 

 

 

Licznik odwiedzin:

Witajcie!


W Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych oferujemy kształcenie w następujących kierunkach: technik architektury krajobrazu, technik budownictwa, oraz w szkole branżowej: betoniarz-zbrojarz, stolarz, murarz - tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, dekarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Dołącz do nas, zapraszamy!

Poznaj kształcenie zawodowe w naszej szkole


Zobacz prezentację o naszej szkole (tutaj)Zapraszamy do naszej szkoły!


W Uczniowie technikum przystępują do egzaminów zawodowych, uzyskując tytuł technika, oraz przystępują do matury a następnie mogą podjąć studia, pracę zawodową lub założyć własną działalność.

Uczniowie branżowej szkoły uczestniczą w płatnych praktykach zawodowych (2 razy w tygodniu w klasie I i II i 3 razy w tygodniu w kl. III) i zdają egzamin czeladniczy w zawodzie, następnie mogą podjąć naukę w branżowej szkole drugiego stopnia, pracę zawodową lub założyć własną działalność.

Aktualności


Godali w Budowlance


czyli sprawozdanie z I edycji konkursu gwary śląskiej
„Ślonsko godka to pikno godka”


W piątek – 22 marca br. w Zespole Szkól Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach - w ramach obchodzonego co roku w Budowlance Dnia Ziemi Śląskiej - odbyła się I edycja konkursu gwary śląskiej. Jego organizacją zajęły się wicedyrektor ZSBA- pani  Ewa Czudaj oraz nauczycielki  - pani Elżbieta Pańta i pani Aneta Szymaniec. Tym razem konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy przy okazji godania  prezentowali również  swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Rywalizacji przyświecały takie cele jak: budzenie tożsamości regionalnej, duma z naszej śląskiej tradycji, popularyzacja pięknej gwary śląskiej.

Imprezę rozpoczął dyrektor szkoły – mgr inż. Józef Caus, który przywitał zaproszonych gości, czyli gimnazjalistów i ich opiekunów.

Następnie prowadząca konkurs – uczennica klasy III a Technikum – Agnieszka Koźlik przedstawiła jury konkursowe. W jego skład weszli:
 • przewodniczący jury: mgr inż. Janusz Weiss – nauczyciel przedmiotów zawodowych, działacz samorządowy,
 • wicedyrektor szkoły, polonistka – mgr Ewa Czudaj,
 • tegoroczny maturzysta – uczeń klasy IV c Technikum – Daniel Mol.

Po oficjalnym rozpoczęciu konkursu nadszedł czas na rywalizację. W konkursie wzięło udział 25 uczestników. Zaprezentowało się 5 szkół gimnazjalnych:
 • Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach
 • Zespół Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku
 • Gimnazjum w Brynku
 • Publiczne Gimnazjum nr 4 w Tarnowskich Górach
 • Gimnazjum Publiczne nr 5 w Tarnowskich Górach.

Z powodu choroby ucznia z konkursu wycofało się Gimnazjum w Woźnikach.

Prezentacjom poszczególnych uczestników przyglądały się klasowe delegacje uczniów z naszej szkoły, które mogły podziwiać monologi, wiersze, pieśni ludowe w wykonaniu młodszych kolegów. Po każdym występie następowały gromkie brawa, a to znak, że się podobało!!!

Po prezentacjach odbyła się dwudziestominutowa przerwa na poczęstunek dla przybyłych gości oraz zwiedzanie szkoły. Wszystko przebiegało w bardzo miłej atmosferze, chociaż uczestnicy w trakcie przerwy byli trochę przejęci oczekiwaniem na werdykt!
Jury oceniało wykonawców  w skali 0 -6, biorąc pod uwagę: słownictwo gwarowe, grę aktorską, strój i rekwizyty oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, wreszcie jednak przewodniczący jury – mgr inż. Janusz Weiss piękną śląską gwarą ogłosił, że:

I miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach
II miejsce zajęli wychowankowie Gimnazjum Publicznego nr 5 w Tarnowskich Górach.
III miejsce przypadło uczniowi z Zespołu Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, a każdemu  z uczestników wręczono dyplom uczestnictwa w konkursie i słodki upominek.

Brawom nie było końca!

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz publiczność miała okazję zagłosować na najfajniejsze śląskie słowo. Wielu osobom podobały się takie śląskie wyrazy jak: galoty, knefel, frela (gryfno), pszać, borsztajn, słodka wiadomość jest jednak taka, że wygrały: maszkyty.

Wicedyrektor szkoły – mgr Ewa Czudaj dodała, że bardzo cieszy nas, że konkurs zdobył wśród gimnazjalistów tak duże zainteresowanie. Podkreśliła też  bardzo wyrównany poziom występów uczestników. Serdecznie  podziękowała dzieciom i młodzieży za piękne chwile z gwarą, opiekunom za przygotowanie uczniów do występu: pani Eleonorze Krywalskiej z Gimnazjum w Brynku, pani Janinie Szecówce z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Tarnowskich Górach, pani Barbarze Vicenzin z Gimnazjum Publicznego nr 5 w Tarnowskich Górach, pani Marii Smyczek z Zespołu Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku oraz pani Joannie Sleziak i panu Eugeniuszowi Kostce  z  Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach. Publiczności dziękujemy za tworzenie niepowtarzalnej atmosfery, wszystkim zaś za  wkład w popularyzację i ocalanie mowy Ślązaków. Jest to skarb naszej regionalnej kultury, o który wszyscy musimy zadbać, bo przecież ślonsko godka to pikno godka.

W tym miejscu dyrekcja ZSBA w Tarnowskich Górach oraz organizatorzy konkursu pragną  serdecznie podziękować wszystkim za pomoc, w szczególności sponsorom, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie:

Fundatorami nagród byli:
 • pan Roman Gatys –  autor publikacji na temat śląskiej porcelany, znawca i popularyzator kultury śląskiej,
 • Biuro Techniki Kotłowej Sp. z o.o., Tarnowskie Góry, Zagórska 83,
 • Spółdzielnia Uczniowska „Fuga” działająca w ZSBA.
                                                                                                        Serdecznie dziękujemy

Do zobaczenia na II edycji konkursu w przyszłym roku!!!
Aneta Szymaniec
Ewa Czudaj

photophotophotophotophotophoto

Aby zobaczyć więcej zdjęć zapraszamy do naszej galerii :).
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych
ul. Okrzei 3
42-600 Tarnowskie Góry

Sekretariat szkoły czynny: 8:00-15:00
tel./fax: (32) 285 28 24
e-mail: techbud@interia.pl
© Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych 2010. Wszystkie materiały na stronie są własnością szkoły, kopiowanie ich jest zabronione!